Gyermektartásdíj megszüntetése – Gyerektartás megszüntetése? Gyermektartással kapcsolatos vitája, vagy kérdése van? Forduljon a témában jártas szakemberhez. A Vidákovics & Partners válóperekre szakosodott ügyvédei határozott képviseletet és valós információkat nyújtanak Önnek. Kérjen konzultációs időpontot!
A kiskorú gyermek, valamint a nagykorú továbbtanuló gyermek tartásának különös jelentőséget tulajdonít a jogszabály, így a gyermektartásdíj megszüntetése szabályozásának is. A gyermekek testi, szellemi, lelki, erkölcsi fejlődésének biztosítása mindent megelőző érdek. Elsősorban a szülők közös feladata, hogy lehetőségeik és anyagi eszközeik határai között biztosítsák a gyermekek fejlődéséhez szükséges körülményeket.
A szülő külön törvényben meghatározott módon és kivételekkel, kiskorú gyermek esetén a saját szükséges tartásának korlátozásával is köteles a gyermek tartására. A gyermek fejlődésének biztosításához nélkülözhetetlen a szükségleteit biztosító anyagi forrás, így a gyerektartás megszüntetése gondos mérlegelést igényel a bíróság részéről.
Főszabály szerint a gyermek nagykorúságáig, illetve ha középfokú tanulmányokat folytat úgy legfeljebb 20. életévéig a gyermek rászorultságát vélelmezni kell. A gyermektartásdíj megszüntetése ezt megelőzően akkor lehetséges ha a gyermek rászorultságának a vélelmét a tartásra kötelezett meg tudja dönteni. Meg tudja dönteni akkor, ha igazolni tudja, hogy a gyermek tartása a gyermek saját jövedelméből kitelik. Saját jövedelme a gyermeknek nem csak munkaviszonyból hanem például a saját tulajdonú ingatlan bérbeadásából is lehet.
Azt a vélelmet, mely szerint a középfokú iskolai tanulmányokat folytató gyermeket huszadik életévének betöltéséig rászorultnak kell tekinteni, nem érinti "a gyermek első középfokú iskolaválasztásának esetlegesen helytelen volta, az évismétlés ténye, a gyenge tanulmányi eredmények, továbbá a gyermek várandósságára tekintettel a magántanulói státuszba kerülése, valamint a szülést követően választott oktatási intézményben folyó képzés rendje" a BH 2017.227. szám alatt közzétett eseti döntés szerint. Ez azt jelenti, hogy a gyermektartásdíj megszüntetése iránti kérelem nem vezet eredményre, ha a gyerek rossz eredménnyel végzi a középiskolát.
Azt a vélelmet, mely szerint a középfokú iskolai tanulmányokat folytató gyermeket huszadik életévének betöltéséig rászorultnak kell tekinteni, nem érinti "a gyermek első középfokú iskolaválasztásának esetlegesen helytelen volta, az évismétlés ténye, a gyenge tanulmányi eredmények, továbbá a gyermek várandósságára tekintettel a magántanulói státuszba kerülése, valamint a szülést követően választott oktatási intézményben folyó képzés rendje" a BH 2017.227. szám alatt közzétett eseti döntés szerint.
A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
Tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
Gyerektartás megszüntetése szempontjából nem egyszerűen a szükséges tanulmányok folytatása a tartás feltétele, hanem az is, hogy ezeknek a tanulmányoknak a folytatására elvárható időn belül kerüljön sor. Jelentőség van annak, hogy a középiskola után mennyivel kezdi meg, mennyi idő alatt fejezi be a gyermek.
Az ítélkezési gyakorlat elvárja a folyamatosságot, de figyelemmel van arra is, hogy miért szakadt meg. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel. Ilyen lehet például a gyermek betegsége miatt nem tud tanulni.
Ptk. 4:211. § (1) Az a személy, akinek a kezéhez a tartásdíjat folyósítják, köteles - a kötelezett egyidejű értesítése mellett - a bíróságnak bejelenteni, ha a jogosult tartásra való rászorultsága megszűnt. Az e kötelezettségének elmulasztásából eredő kárért a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség általános szabályai szerint felel. A bejelentést követően a bíróság a tartási kötelezettséget peres eljárás lefolytatása nélkül szünteti meg.
(2) A kötelezett a tartás megszüntetését (gyermektartásdíj megszüntetését) kérheti, ha a körülmények megváltozása folytán a tartási kötelezettségének alapjául szolgáló feltételek nem állnak fenn, vagy a jogosult elmulasztotta az (1) bekezdés szerinti bejelentési kötelezettségét.
Ptk. 4:212. § (1) A tartáshoz való jog megszűnik a jogosult halálával, a határozott idő elteltével vagy a feltétel bekövetkeztével.
(2) A tartási kötelezettség a kötelezett halálával megszűnik. A kötelezett haláláig esedékessé vált és meg nem fizetett tartásdíj - az örökhagyó tartozásaiért fennálló felelősség szabályai szerint - átszáll az örökösre.
Ptk. 4:220. § (3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
a) a gyermek a tartásra érdemtelen;
b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
4:222. § A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.
Ha a gyermek már nem jogosult a tartásra a gyerektartás megszüntetését a jogosult szülőnek kell kérnie. Amennyiben ezt a kötelezettségét elmulasztja, úgy kártérítési felelőssége van a tartásdíjat fizető szülővel szemben. Azt, hogy a gyermek már nem jogosult a tartásra a bíróságon kell bejelenteni. Ilyenkor a bíróság határozatot hoz a tartásdíj megszüntetéséről.
Amennyiben a gyermek érdemtelenség okán nem jogosult a tartásra, vagy a jogosult szülő a tartási kötelezettség megszűnését a bíróságon nem jelezte, úgy a tartásdíj megszüntetése iránt a kötelezett szülőnek kell kereseti kérelmet indítania.
A kereseti kérelemben többek között meg kell pontosan jelölni, hogy mi volt a korábbi határozat ami alapján tartásdíjat kell fizetnie. Kérni kell a bíróságot, hogy ezt a tartási kötelezettséget szüntesse meg. Meg kell jelölni az időpontot, hogy mikortól szüntesse meg a gyerektartást. A kérelmet követően részletesen indokolni kell, hogy miért, milyen okból kéri a gyerektartás megszüntetését. A indokolás (tényállás) előterjesztése után elő kell adni az azt alátámasztó bizonyítékokat, illetve meg kell tenni a szükséges bizonyítási indítványokat.
Amennyiben a kereseti kérelem előterjesztéséhez segítségre van szüksége, vagy további információt szeretne a gyerektartás megszüntetése témában kérjen konzultációs időpontot.